2079580
2079580

Ваша IP адреса: 3.234.177.119
Серверско време: 2024-03-28 17:16:26

Извештај са одржане екскурзије за ученике трећег разреда

Дестинација: Тродневно путовање до Златибора

Време поласка: 24. октобар у 06:00 часова

Време повратка: 26. октобар у 20:30 часова

Број учесника: 58 ученика, 4 наставника, лекар, водич и возач

Организтор: туристичка агенција „НИШ – ЕКСПРЕС“ из Ниша

Први дан – Прокупље – манастир Жича – Златибор

Након провере од стране саобраћајне полиције и добијања дозволе за аутобус туристичке класе у организацији туристичке агенције „НИШ – ЕКСПРЕС“ из Ниша у 06:00 часова крећемо из школског дворишта ка манастиру Жича у близини Краљева који је био наше прво одредиште на које стижемо у 09:15 сати. Манстир Жича је један од најлепших и најзначајнијих српских манастира који по архиктектури припада рашкој школи. Ученици разгледају манастирски комплекс и у цркви, гледају краћи филм о историји манастира, а краже предавање о животу овог манастира одржао је локални водич.

У 10:00 сати крећемо магистралним путем ка Чачку где стижемо у 11:00 сати. Ученици су добили слободно време за индивидуално разгледање центра града и ручак.

Након одмора у Чачку у 12:30 сати крећемо ка Златибору – нашој крајњој дестинацији. До 15:00 сати сви ученици су се сместили у своје собе, а након краћег одмора од пута у 16:00 сати крећемо у организовани обилазак центра туристичког комплекса на Златибору уз пратњу водича где су ученици имали слободоно време за индивидуалне активности све до вечере у хотелу.

Вечера је сервирана у 19:00 сати у ресторану хотела, а у 22:30 у бару хотела организована је заваба за ученике.

Други дан – Златибор – Мећавник – Дрвенград – Шарганска осмица

Ученици другог дана устају око 08:00 сати  а доручак им је постављен у 09:00 сати. Након тога ученици имају слободне активности до 11:00 сати када аутобусом крећемо ка Дрвенграду ка Мокрој гори где стижемо око 11:45 сати. Ученици обилазе и разгледају туристичко насеље и у биоскопу гледају  трејлер за домаћи филм Емира Кустурице „Плави циганин“. У 13:00 сати крећемо ка „Шарганској осмици“ најатрактивнијој туристичко-музејској железници у Европи која се сматра као јединствено градитељско ремек дело у свету међу пругама узаног колосека.  Пруга, ширине колосека 760мм, пролази најлепшим планинским пределима Мокре горе са 5 мостова и 22 тунела. Укупна дужина пруге, на релацији Мокра гора-Шарган Витаси, је 15,5 км, а прелази се висинска разлика од 300 метра. Ученике превози воз „Носталгија“ , који чине рестаурирани вагони, а који са полазне станице Мокра гора креће у 13:30 сати. У току вожње ученици су имали прилику за разгледање богатства и природе јер је воз имао пет успутних стајања. Вожња је завршена у 15:45 сати на почетној станици Мокра гора одакле крећемо ка хотелу.

Одмах након доласка у хотел у 17:15 сати је ученицима постављен ручак у ресторану хотела. Након ручка ученици имају слободно време који користе за одмор у собама или за шетњу Златибором.

Трећи дан – Златибор – Прокупље

Трећег дана ученици устају око 08:00 сати и доручкују у 08:30 сати у ресторану хотела. Након доручка одлазе у своје собе и пакују своје ствари. Собе и хотел напуштамо у 10:00 сати, ствари остављамо у аутобус и слободно време до ручка углвном проводимо у туристичком насељу Златибор.

Ручак у ресторану хотела послужен је у 13:00 сати а након ручка ученици се сакупљају на паркингу хотела где је паркиран аутобус одакле крећемо пут Прокупља негде око 14:00 сати.

Прву најдужу паузу за одмор правимо у Овчар Бањи у 15:30 сати где посећујемо манастир Благовештење који се налази изнад саме хидроцентрале „Овчар Бања“. Манастир је у саставу Епархије жичке и убраја се у споменике културе од великог значаја. У манастирском кругу, сем цркве, постоји неколико зграда и конака подигнутих у разним временима. Извесни архитектонски елементи указују да је Благовештење могло бити сазидано у време процвата тзв. „рашке школе“, тј. у XII-XIII веку, међутим натпис изнад улазних врата на западном зиду цркве, у трему, каже да је храм подигнут  1602. године. Манастир је карактеристичан по томе да се у њему након Другог светског рата замонашио потоњи српски патријарх Његова Светост господин Павле.

У 16:15 сати крећемо пут Прокупља и уз једно краће успутно задржавање између  Краљава и Крушевца у школско двориште стижемо у 20:30 сати.

Закључак и анализа постигнутих циљева

• Екскурзија је у потпуности испунила све васпитне облике и образовне садржаје у унапређењу рада ученика, остварила планиране циљеве и реализована је у предвиђеном времену.
  • Припреме које су предходиле извођење екскурзије су урађене у складу са правилником о извођењу екскурзије.
  • Ученици и наставници су поступали по правилу понашања са Правилника о извођењу екскурзија. Исказали су висок степен одговорности и културе опхођења према материјалним и друштвеним вредностима.
  • Здравствено стање ученика је било задовољавајуће уз мање интервенције лекара које је пратио групу, а које су биле углавном због мучнине и главобоље у току вожње, исцрпљености и симптома који их прате.
  • Организатор екскурзије ,агенција „НИШ – ЕКСПРЕС“ је у потупуности испунила наша очекивања и исказала професионалност и партнерство у остваривању циљева. Аутобус је био туристичке класе и испуњавао је све техничке услове, стручни водич је изузетно професионално и систематизовано водио ученике за време путовања.
  • Домаћини хотела су својом љубазношћу и гостопримством учинили све да ово путовање остане у неизбрисивом сећању за све ученике.

Слике са ексурзије можете видети ОВДЕ.